FATİH HACIOSMANOĞLU


İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Üsküdar’da geçti. Yüksek öğrenim için gittiği Chicago’da, Dominican Üniversitesi’nde  Sinema, Tiyatro ve İşletme eğitimi aldı. 1994 yılında Mezuniyetinin ardından Chicago Second City Tiyatrosunda ve Chicago Sinemacılar Birliğinde çalışmalara katıldı. Üç farklı karakteri canlandırdığı ‘Trio’ adlı oyunla sahne hayatına başladı. Ardından “Bernardo” karakterini canlandırdığı “Batı Yakasının Hikayesi” müzikalinde yer aldı. İlk sinema filmi tecrübesini Jack Nicholson ile “Hoffa” adlı filmde çalışarak edindi.

Z-1 film atölyesinde bir süre Yavuz Özkan’ın asistanlığını yaptı. Senaristliğini ve yönetmenliğini de üstlendiği “Taş Yastık” adlı ilk uzun metraj sinema filmi Polonya’dan Japonya’ya birçok Uluslararası festivale katıldı. Hindistan’ın Mumbai şehrinde düzenlenen Third Eye Asya Filmleri Festivali’nde juri üyeliğinde bulundu. Kurucusu olduğu Tiyatro Jek ile 2018-2019 sezonunda ‘Yıldızlar, Boğalar ve Aşklar’ adlı oyunu sahneye koydu ve İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 

Fatih Hacıosmanoğlu was born and raised in Istanbul, Turkey. He attended Georgetown University EFL, Northern Illinois University, College of Dupage and Dominican University. He graduated with a Major in Business Administration and a Minor in Communications emphasizing in Film and Theater Classes. HOFFA was his first film experience on a film set in 1992. Since then he has been active as an actor, writer, director and producer both in theatre and film productions.


ÖDÜLLER / AWARDS

“İSMET KÜNTAY TİYATRO ÖZEL ÖDÜLÜ” / SPECIAL JURY PRIZE

 “Yıldızlar, Boğalar ve Aşklar” ile

“EN İYİ YÖNETMEN” / BEST DIRECTOR

 “Taş Yastık” AVRASYA FİLM FESTİVALİ, KAZAKİSTAN

 “JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ” SPECIAL JURY PRIZE

 “Taş Yastık” ISSYK KUL, KIRGIZİSTAN

 “RESMİ SEÇKİ” / OFFICIAL SELECTION  

“Taş Yastık” SKIP CITY D-CINEMA FESTIVAL, JAPONYA